LIST OF COMMITTEES FOR THE SESSION (2016-2018)

DEAN STUDENTS WELFARE
Prof.Anju Bala


1. PLANNING BOARD OF THE COLLEGE
1. Prof.(Dr.) Kaushal Smotra Principal as chairperson
2. Prof.Anju Bala Member
3. Dr.Raj Singh Narania Member
4. Prof.C.L.Shivgotra Member
5. Dr.Ritu Magotra Member
6. Dr.Anil Kumar Verma Member
7. Dr.Anu Radha Seth Member
8. Accountant/S.O Member


2. COLLEGE ETHICS COMMITTEE
1. Prof.(Dr.) Kaushal Smotra Principal as chair person
2. Prof.Anju Bala Member
3. Dr.Anil Kumar Verma Member


3. RUSA MONITORING COMMITTEE
1. Prof.(Dr.)Kaushal Smotra Principal
2. Prof.C.L.Shivgotra Member
3. Prof.Anju Bala Member
4. Dr.Raj Singh Narania Member
5. Dr. Mohd. Zubair Kales Member
6. Dr.Ritu Magotra Member


4. RUSA
1. Prof.C.L.Shivgotra Incharge
(This committee shall be supported by sub-committees as notified earlier)


5. IQAC
1. Prof.(Dr.)Kaushal Smotra Principal
2. Dr.Ritu Magotra Co-ordinator
3. Dr.Anil Kumar Verma Co-coordinator
4. Dr.Jyoti Parihar Member
5. Prof.Ashu Jolly Member
6. Dr.Piyali Arora Member
7. Dr.Anu Radha Seth Member


6. COLLEGE DEVELOPMENT / GENERAL PURCHASE COMMITTEE
1. Dr.Anil Kumar Verma Convener
2. Prof.Anju Bala Member
3. Dr.Raj Singh Narania Member
4. Dr.Mohd.Zubair Kales Member
5. Sawran Lata (S.O) Member
6. Mr.Sushil Sharma (Accountant) Member


7. Admission Committee/Examination Committee
1. Prof.Anju Bala Convener
2. Prof.C.L.Shivgotra Member
3. Dr.Ritu Magotra Member
4. Dr.Neelam Dhar Member
5. Dr.Taahira Shah Member
6. Prof.Ashu Jolly Member


8. ACADEMIC COMMITTEE
For M.Ed Programme
1. Dr.Raj Singh Narania
In-charge (All M.Ed teachers shall act as members of this Committee.)
For B.Ed Programme
1. Prof.C.L.Shivgotra Incharge
2. Prof.Sunita Gupta Member
3. Dr.Sindhu Kapoor Member
4. Dr.Jyoti Parihar Member


9. TIME TABLE COMMITTEE
For M.Ed Programme
1. Dr. Raj Singh Narania Convener
For B.Ed Programme
1. Prof.C.L.Shivgotra Convener
2. Prof.Baljinder Kour Member
3. Prof.Sindhu Kapoor Member


10. CSS PROGRAMME, MHRD, GOVT.OF INDIA
1. Dr.Zubair Kales Co-ordinator
2. Dr.Joyti Parihar Co-cordinator


11. PRINTING /PUBLICATION /PUPLICITY COMMITTEE
1. Dr.Suman Charak Convener
2. Prof.Sunita Gupta Member
3. Dr.Taahira Shah Member
4. Prof.Deep Kumar Bangotra Member


12. SKILL DEVELOPMENT PROGRAMME
Dr.Rupinder Kour Coordinator(overall incharge)
A. DEVELOPMENT OF COMMUNICATION SKILLS
1. Dr.Ritu Magotra Co-Coordinator
2. Prof.Sunita Gupta Member
3. Dr.Taahira Shah Member
B. SKILL OF PREPARATION OF TEACHING AIDS
1. Dr.Sindhu Kapoor Co-Coordinator
2. Dr.Jyoti Parihar Member
3. Prof.Radhika Mahajan Member
C. SKILL OF PERSONALITY DEVELOPMENT
1. Dr.Piyali Arora Co-Coordinator
2. Prof.Ashu Jolly Member
3. Prof.Sunita Devi Member
D. DEVELOPMENT OF TEACHING SKILLS
1. Dr.Neelam Dhar Co-Coordinator
2. Dr.Rajinder Kour Member
3. Prof.Ashu Jolly Member


13. UGC/RESEARCH COMMITTEE
1. Dr.Neelam Dhar Convener
2. Dr.Rajinder Kour Member
3. Dr.Piyali Arora Member


14 .HOD & Academic Co-ordinator
1.Dr.Raj Singh Narania M.Ed
2.Prof.C.L.Shivgotra B.Ed


15. ALUMNI ASSOCIATION CELL
1. Prof.C.L.Shivgotra Convener
2. Dr.Neelam Dhar Member
3. Prof.Babu Lal Thakur Member
4. Prof.Ashu Jolly Member


16. INCOME TAX/RTI COMMITTEE
1. Dr.Mohd Zubair Kales Convener/PIO
2. Prof.Babu Lal Thakur Member/APIO
3. Accountant Member


17. HERITAGE CLUB
1. Dr.Sindhu Kapoor Convener
2. Dr.Rupinder Kour Member
3. Prof.Sunita Devi Member


18. LIBRARY ADVISORY COMMITTEE
1. Prof.Anju Bala Convener
2. Dr.Raj Singh Narania Member
3. Dr.Anil Kumar Verma Member


19. LIBRARY COMMITTEE
1. Dr.Anu Radha Seth Convener
2. Dr.Neelam Dhar Member
3. Dr.Mohd Zubair Kales Member
4. Dr.Piyali Arora Member
5. Prof.Sunita Devi Member
6. Prof.Deep Kumar Bangotra Member


20. INSTITUTIONAL SOCIAL RESPONSIBILITY/NSS
1. Prof.Ashu Jolly NSS Programme Officer and Convener
2. Dr.Piyali Arora Member
3. Prof.Sunita Devi Member


21. RED RIBBON CLUB/RED CROSS CELL /COMMUNITY RELATED ACTIVITIES
1. Dr.Piyali Arora Convener
2. Prof.Ashu Jolly Member
3. Prof.Deep Kumar Bangotra Member


22. CAREER GUIDANCE AND COUNSELLING CELL
1. Dr.Piyali Arora Convener
2. Prof.Ashu Jolly Member


23. WOMEN DEVELOPMENT /GENDER SENSITIZATION COMMITTEE
1. Dr.Jyoti Parihar Convener
2. Dr.Neelam Dhar Member
3. Dr.Taahira Shah Member


24. SCIENCE ECO CLUB
1. Dr.Jyoti Parihar Convener
2. Prof.Radhika Mahajan Member
3. Dr.Anu Radha Seth Member


25. LITERARY COMMITTEE
1. Dr.Ritu Magotra Convener
2. Prof.Sunita Gupta Member
3. Dr.Taahira Shah Member
4. Dr.Anu Radha Seth Member


26 . CULTURAL COMMITTEE
1. Prof.Baljinder Kour Convener
2. Dr.Neelam Dhar Member
3. Prof.Radhika Mahajan Member


27. SPORTS COMMITTEE
1. Prof.Mahesh Kumar Sharma Convener
2. Prof.Baljinder Kour Member
3. Prof.Sunita Devi Member
4. Prof.Deep Kumar Bangotra Member


28. CANTEEEN COMMITTEE
1. Prof.Babu Lal Thakur Convener
2. Prof.Mahesh Kumar Sharma Member
3. Accountant Member


29. HOSTEL COMMITTEE
1. Prof.Satish Kumar Sharma Convener
2. Prof.Mahesh Kumar Sharma Member
3. Prof.Babu Lal Thakur Member


30. GRIEVANCES REDRESSAL CELL
1. Dr.Sindhu Kapoor Convener
2. Prof.Sunita Devi Member


31. PLACEMENT CELL
1. Dr.Neelam Dhar Convener
2. Prof.C.L.Shivgotra Member
3. Dr.Rajinder Kour Member


32. LANDSCAPE, CLEANLINESS & BEAUTIFICATION COMMITTEE
1. Dr.Anu Radha Seth Convener
2. Mr.Gaston Gill Member
(All Local fund/need based workers and Mali shall work under this committee from 9.30 am to 11.00 a.m on all working days.)


33. SC/ST MONTORING / SCHOLARSHIP COMMITTEE
1. Prof.C.L.Shivgotra Convener
2. Dr.Mohd Zubair Kales Member
3. Dr.Rajinder Kour Member
4. Ms.Kouser Akhter Sr.Asistant


34. HOSPITALITY & PROTOCAL COMMITTEE
1. Dr.Rupinder Kour Convener
2. Prof.Anju Bala Member
3. Prof.C.L.Shivgotra Member
4. Dr.Neelam Dhar Member
5. Prof.Babu Lal Thakur Member


35. RESULT VERIFICATION COMMITTEE
For M.Ed
1. Dr.Raj Singh Narania Convener
2. Dr.Rajinder Kour Member
For B.Ed
1. Dr.Babu Lal Thakur Coordinator
2. Dr.Jyoti Parihar Member


36. DISASTER MANAGEMENT COMMITTEE
1. Dr.Rajinder Kour Convener
2. Dr.Piyali Arora Member
3. Prof.Ashu Jolly Member


37. YOGA PROGRAMME COMMITTEE
1. Prof.Baljinder Kour Convener
2. Mr.Mahesh Kumar Sharma Member


38. INTERNAL ASSESSMENT COMMITTEE
1. Dr.Jyoti Parihar Convener
2. Prof.Radhika Mahajan Member
3. Prof.Deep Kumar Bangotra Member


39. IGNOU STUDY CENTRE
1. Prof.C.L.Shivgotra In-charge (B.Ed Programme)
2. Dr.Rajinder Kour In-charge (M.Ed Programme)


40. TOUR & PICNIC COMMITTEE
1. Dr.Neelam Dhar Convener
2. Dr.Rajinder Kour Member
3. Prof.Mahesh Sharma Member


41. NIRF COMMITTEE
1. Prof.B.L.Thakur Convener
2. Prof.Taahira Shah Member
3. Prof.Sunita Devi Member
4. Prof.Deep Kumar Bangotra Member


42. Committee for preventing Caste Discrimination.
1. Prof.Anju Bala Convener
2. Prof.C.L. Shivgotra Member
3. Dr.Ritu Magotra Member
4. Prof.Deep Bangotra Member


43. DISCIPLINE/ANTI -RAGGING COMMITTEE
1. Prof.Sunita Gupta Convener
2. Dr.Rupinder Kour Member
3. Prof.Satish Sharma Member
4. Prof.Babu Lal Thakur Member
5. Dr.Rajinder Kour Member
6. Prof.Mahesh Kumar Sharma Member


44. Disability Resource Centre
1. Dr.Suman Charak Convener
2. Dr.B.L.Thakur Member
3. Dr.Taahira Shah Member